Chcete platit méně za odvoz odpadů?

Jasně, že chcete. Já také. Ale cena za skládkování bude stoupat. Stejně tak bude stoupat cena za dopravu. Co s tím?
Prostě přestaňme házet peníze do popelnice!

Je potřeba snížit množství komunálního odpadu v černých popelnicích.

Jednou z možností je více třídit. A protože je nás, kteří třídí jen tak "z přesvědčení" velmi málo, hledal jsem způsob, jak motivovat ostatní, aby také začali.

Prozkoumal jsem spoustu informací, porovnal několik možností a našel nejvíce propracovaný systém, který umožňuje zvýhodňovat ty, kteří třídí také slevou z poplatku, který všichni platíme.

Tento systém vyvinul se svými kolegy pan Radek Staňka, který nás navštívil a odprezentoval jeho možnosti zástupcům obcí a měst našeho regionu. Ve spolupráci s některými z nich teď jednáme o možnostech a podmínkách zavedení tohoto systému.

Podle informací o připravovaných legislativních změnách bude stoupat tlak na minimlaizaci odpadu odváženého na skládku a jak jinak než nárůstem ceny. Současný poplatek 500,- Kč má narůst až na 1500,-Kč za tunu, což s poplatkem za skládkování bude činit až 2000,- Kč za tunu. Jde tedy o dvojnásobný nárůst, což se nutně projeví také ve výši poplatku za obyvatele.

Naším záměrem je ušetřit vaše i naše peníze, minimalizovat množství vzniklého odpadu a u toho , který vznikne optimalizovat jeho složení. Jinak řečeno jde o to, aby vznikl jen ten odpad, který opravdu musí a abychom s ním naložili tak, jak je to co nejlevnější, tedy správně ho vytřídili a náležitě zpracovali.

Aktuálním problémem je například tráva, která se objevuje v popelnicích. Každý kilogram trávy v popelnici nás stojí 1,- Kč za uložení na skládku plus jeho dopravu. Při tom je možné trávu kompostovat, nebo zdarma odvézt na sběrný dvůr. Každý, kdo ji dá místo toho do popelnice přispívá k nárůstu ceny poplatku pro nás všechny. A pro představu s příchodem jara vzrostlo množství odváženého odpadu každý týden o 3-4 tuny. To je 3-4 tisíce korun týdně navíc. Kolik je tam například zmíněné trávy není možné určit, ale jistě to bude významný podíl. Naprosto zbytečně.

Pracujeme tedy na návrhu systému, který zvýhodní také cenově ty, kteří budou snižovat množství odpadu a ten třídit a znevýhodní ty, kteří to dělat nebudou.

Na závěr připojuji odkaz na první video z řady "mojeodpadky", kde je vidět, kolik toho zbytečně hážeme do směsného odpadu a kolik peněz tedy dáváme rovnou do popelnice. Pustíte si ho zde.

Další informace o připavovaných změnách i o tom, jak s odpady zacházet budu doplňovat.

Datum vložení: 23. 6. 2017 10:20
Datum poslední aktualizace: 24. 6. 2017 23:14