Odbornou kvalifikaci prokazujete ověřenou kopií dokladu o ukončeném vzdělání, příp. o odborné praxi.
Odbornou kvalifikací pro restaurování kulturních památek nebo jejich částí, které jsou uměleckými díly malířskými nebo sochařskými, je ukončené vysokoškolské vzdělání získané studiem v akreditovaném magisterském studijním programu v oblasti umění se zaměřením na restaurování nebo vysokoškolské vzdělání získané studiem v magisterském programu v příslušném uměleckém oboru doplněné osvědčením o absolvování restaurátorského studia v rámci celoživotního vzdělávání, nebo vysokoškolské vzdělání získané studiem v akreditovaném bakalářském studijním programu v oblasti umění se zaměřením na restaurování a 2 roky odborné praxe.
Pro restaurování kulturních památek nebo jejich částí, které jsou uměleckořemeslnými pracemi, je odbornou kvalifikací ukončené vyšší odborné nebo úplné střední odborné vzdělání v oboru restaurování nebo vyšší odborné nebo úplné střední odborné vzdělání v příslušném oboru a 5 let odborné praxe.
Pro specializace, pro něž nebylo dosud středoškolské vzdělání zřízeno, je kvalifikačním předpokladem vyučení v příslušném oboru a 8 let praxe při restaurování věcí, které nejsou kulturními památkami.
Odborné schopnosti prokazujete předložením nejméně tří dokumentací, jimiž prokážete svoje úspěšné a samostatné restaurování věcí, které nejsou kulturními památkami. Nejméně jedna z předložených dokumentací nesmí být starší 2 let.
Dokumentace je dokladem o novém poznání kulturní památky a podkladem pro budoucí restaurátorské zásahy, a proto musí zachytit všechny úkony, které je restaurátor v rámci restaurátorského zásahu povinen provést. Musí obsahovat komplexní vyhodnocení příslušných průzkumů a výzkumů, fotodokumentaci stavu díla před započetím restaurátorské práce, v průběhu jednotlivých etap, a po ukončení práce, popis použitých technických a technologických postupů a materiálů, rozbor a vyhodnocení nových zjištění o restaurovaném díle a pokyny pro jeho další ochranný režim.