Jak to bude s odpady?

Správné nakládání s odpady považuji nejen za věc výhodnou, ale také za něco, co bychom měli dělat, i když by to nebylo cenově výhodnější. Ale...

Na posledním jednání zastupitelstva obce jsme schvalovali cenu za likvidaci odpadů.

Při té příležitosti jsem komentoval snahu úřadu o zvýšení podílu tříděného odpadu v celkovém množství. Likvidace vytříděného odpadu, tedy plastu, papíru, skla a kovu je výrazně méně nákladná, než likvidace odpadu komunálního, tedy toho, který je v černých popelnicích a vozí se na skládku.

Od některých zastupitelů jsem se dozvěděl, že „se není kam hnát“ a že „bychom s těmito snahami měli být opatrní“, a že „není možné od občanů chtít, aby dodržovali vyhlášku o odpadech, kde je uvedeno, že mají povinnost odpad třídit a ukládat určeným způsobem“, protože ten tříděný odpad stejně za chvíli nebude jak využít a bude se na ty skládky vozit také. A že se připravují změny v zákoně, které celé toto téma úplně posunou.

Asi mám špatné zdroje informací.

Protože to patří k naší práci, o odpady se zajímám poměrně intenzivně. Sleduji, jaké jsou možnosti a komunikuji také přímo se zástupci Ministerstva životního prostředí, jaké jsou další záměry.

Z toho, co vím, se změny opravdu připravují. A tyto změny by měli skládkování odpadu ještě výrazně zdražit. A to dva až třikrát.
Změny ve směru rušení snahy o třídění nebo jeho znevýhodnění jsem nezaznamenal.

Z toho, co vím, bude tlak na snižování množství komunálního odpadu nárůstem ceny za jeho likvidaci pokračovat. Likvidace odpadu tříděného bude v nejbližších letech rozhodně levnější.

I přesto je možné si říct, že v naší obci třídit nebudeme, nebo jen z donucení a budeme vše, co půjde, dávat do černých popelnic a vozit na skládku. Já s tím sice nesouhlasím, ale pokud se na tom usnese zastupitelstvo, budu to muset respektovat.

Pak je také třeba si říct, že už nyní doplácíme z obecního rozpočtu na každého poplatníka cca 100,- Kč. To je v naší obci tedy více než jedno sto tisíc korun, které bychom mohli využít jinak. A míst třeba na cestách, kde se dá sto tisíc využít efektivněji, než je nechat odvézt na skládku, snadno najdeme spoustu.

Osobně jsem zastáncem toho, že by si měl každý zaplatit plnou cenu služby, která mu je poskytována. V obchodě vám také nikdo nezaplatí část jeho ceny. Proč by u odvozu odpadů měl?

Ano, dochází tu k tomu, že ti, kteří se chovají zodpovědně, částečně doplácí na ty, kteří netřídí a tím zbytečně zvyšují celkové náklady na odpady. Ale tím, že přestanu třídit také, to asi nespravím.

Prostudoval jsem možnosti, jak ty odpovědné zvýhodnit a motivovat i přes peníze ty, kterým jen odpovědnost za naše životní prostředí nestačí. Vybral jsem ten aktuálně nejlepší a na nikom nezávislý systém. Systém, se kterým obec Šitbořice uspěla v cenách, které každoročně uděluje E.O.N. Díky tomuto systému vytřídí dvojnásobné množství odpadu na osobu, než se daří u nás. Třeba u plastu je to 22,1 kg oproti našim 11,4 kg na osobu.

Náklady na komunální odpad pak mají méně než třetinový ve srovnání s Perštejnem. Konkrétně 377,- Kč v Perštejně oproti 124,-Kč v Šitbořicích nebo 139,- Kč v Kobylí. Tato úspora je dosažena také tím, že svoz komunálního odpadu probíhá jednou za tři týdny.

A nebude to páchnout? Nebude. Pokud vytřídíme i bioodpad, který do komunálního také nepatří, není v popelnici nic, co by páchnout mělo.

Myslím, že i v Perštejně bychom mohli vyvážet komunální odpad jednou za dva týdny. Naše rodina třídí a i kdy je nás pět, nenaplníme popelnici ani do poloviny. A určité omezení prostoru může také vést k tomu, že se zamyslím, kam odpad dávám. A bylo pro mě velmi zajímavé sledovat reakce, které tento můj návrh vyvolal.

Takže zatím dál umožníme dávat do popelnic nejen plast a papír, ale také suť, kameny a trávu? A budeme za odvoz platit 2 koruny za každé kilo?

Datum vložení: 21. 11. 2017 0:00
Datum poslední aktualizace: 21. 11. 2017 0:00