Komu dáme peníze na odpady?

Dnes jsem do aktualit přidal odkaz na článek.

Je to článek o obci Šitbořice, kde se do třídění zapojilo cca 90% obyvatel a kde výrazně snížili celkové množství komunálního odpadu.

Mimo jiné je v něm zmíněno, že obec na tomto systému také něco vydělá. Rád bych na tuto zmínku upozornil.

Často se totiž setkávám s názorem, že každý takový systému s sebou přináší další nároky na práci a vybavení a tudíž také s tím související náklady. To je jistě pravda, ale jak je vidět na příkladu Šitbořic, je možné tyto náklady pokrýt z úspor, které mohou vzniknout menším množstvím skládkovaného odpadu, nižší frekvencí vývozů a vyššími příjmy za vytříděný odpad.

Je tedy možné, že do obecního rozpočtu žádné peníze nepřibydou nebo se neušetří. Dalo by se říct, že je to tedy zbytečná snaha.

Pojďme se ale podívat na některé souvislosti.

Za prvé, pokud se podaří změnit strukturu odpadu a budeme správně třídit, sníží se za využití uvedeného systému výše poplatku podle toho, jak se to komu daří. Takže sice neušetří obec, ale její aktivní občané ano.

Druhou částí je pak to, komu a za co zbývající peníze zaplatíme. Můžeme je platit za odvoz a skládkování velkým společnostem. To dle mého názoru v současnosti děláme nad míru, která je potřebná. Nebo změníme systém zacházení s odpady a část těchto peněz zaplatíme pracovníků, kteří budou do provozování tohoto systému zapojeni. Obec tedy opět neušetří, ale může část výdajů nasměrovat do peněženek pracovníků a brigádníků. Tedy zpět do našeho regionu.

Třetím pohledem je pak péče o naše životní prostředí jako takové. Pokud umíme s odpadem naložit jinak a lépe, než ho jen odvézt na skládku, jsem přesvědčen, že bychom to měli dělat. Zásadní pro venkov je nakládání s bio odpadem, který by rozhodně neměl končit v popelnicích, ale ideálně v komposterech na zahradách, případně ve sběrném dvoře na místě k tomu určeném. Vytřídění odpadů jako je papír a plasty by dnes už mělo být samozřejmostí. A obec se vám pro to snaží vytvořit co nejlepší podmínky.

Když se na to podívám takto, jsem přesvědčen, že má smysl věnovat náš čas a energii hledání nových přístupů k těmto problémům a zrealizovat změny, které nám pomohou ušetřit nebo vydělat peníze a také přispět k ochraně naší přírody.

Článek o Šitbořicích najdete tady.

Datum vložení: 15. 8. 2017 0:00
Datum poslední aktualizace: 15. 8. 2017 0:00